Look little lady, with all due respect, I don't think I want to entertain this thread forward because we are getting really off topic here and I really don't want to use up anymore of Rich T's bandwidth/storage to go off a tangent here. You obviously have made up your mind on Santee. Good for you.
But, with all due respect,
If you have a kid, they aren't very old. Apples don't fall very far from the tree, and I can't always help my kids with their homework in math. My son's teacher said if he didn't have the book, he couldn't either. Because you just can't remember that far back/ everything. Also, It is much more complicated today, than it was in when you or I was in school.
Sorry, unless your kids here are doing calculus or even pre-calc, I can't relate one "can't remember" basic math that one tends to use on a regular basis. Math is math is math. Math hasn't changed. Same rules, same content, same questions. Trig is still trig, geometry is still geometry, algebra is still the same, and calculus is calculus. Differential eq, are just that, and derivatives haven't changed. The only thing that has changed is the teaching method. Considering I frequently run into cashiers that can't compute 10% off when the registers are down, any change in public education system for math would be good. I don't understand why this is so hard to understand. Ask any person with techie background, and they'll tell you same problem, different details.
As far as your genius kids, if you can't solve the rate X time = distance question, ask them to solve it for you. They should be capable of doing all of the below.
If a person travels 15 miles in 1750 secs, how fast is the person going in mph?
If a person swims 15 laps in 14 minutes, how many laps in 23 minutes?
If a person can make 2 pizzas per 15 minutes, how long will it take for him/her to make 21 pizzas?
If Joe Pimp's employee can turn 4 tricks in 1 hour, and each trick is $125, how much does one of Joe's pimp's employee make in 4 hours.
If 1 gram of crack costs $442 how much would 1.5 grams of crack cost.
Don't need to post answers here, because I already know the answers 🙂
Also, if you think the Santee schools are so great, why are you shuttling them to La Jolla? I missed that.