[quote=UCGal]The problem with buying veggies in bulk is it limits you to one specific veggie. I think any family of 4 would be hard pressed to eat 10 lbs of cabbage in a week – even with cabbage intensive dishes of corned beef and cabbage.
I just checked the add – 3 heads of red leaf lettuce for 99c is good. It’s a better price than costco.
You talk about someone eating 5 lbs of oranges in a day – that’s unrealistic… for one thing it’s not nutritionally complete – And would eat up too big of your $4.44/day. But 5lbs of oranges for a family, for a week… that’s reasonable.
I’ve been meaning to check out zionmarket and this new market you mention… I think that’s how I’ll spend my “black friday” shopping.[/quote]
You’re right, it’s limited to a specific veggie each week but there’s always something on sale every week. So, if you adjust your meals to only what’s on sale, you can spend much less in food. When you want to live under a specific budget, you don’t have the luxury of eating whatever. There are many different dishes you can make with cabbage. Example would be stir fry meat with cabbage and boiled cabbage for soup and veggie. Then you can dipped the boiled cabbage in fish sauce and eat with rice as well. That’s our meal sometimes.
Of course I was being facetious about the 5 lbs of oranges in a day, but if you have a family of 4, 5 lb of oranges should be enough for you for a week. So, a week’s worth of fruit is $1-5, which is $0.2-1/day on top of the cost of your other meals.