Let’s see…. I currently rent a condo in Portland OR with a market value of $400K for $1250/mo.
Mortgage payment on the unit assuming 80/20 with a blended rate of 7.5% = $2800 + taxes $350/mo + HOA $200/mo. = $3350.
Holding tax and HOA constant, tax adusted mortgage payment of say $1200 (+350 +200 = $1750) the property must fall to $170,000 before makes cash flow sense.