[quote=Diego Mamani][quote=flu]Take a look at the frozen yogurt place in UTC (…) Average customer spends $5.50 on frozen yogurt. The cost of their material probably around $0.50 cents. You do the math….[/quote]
…And the store’s rent probably comes to $2.50 per yogurt unit sold. And all the equipment and decoration? The bank loan payment probably adds another $2.25 per unit… YOU do the math! LOL.[/quote]
..Well, I use to lol at this, because I was approached by a friend who wanted to seek a partnership to start said frozen yogurt places a few years ago. (Needed seed money)…I passed… He now has 4 locations spread around So Cal. His worst location NETS him on average $30k per month per location after rent+extortion(split profits)/payroll/insurance, etc……..Not bad, considering he rarely, if at all shows up for “work”….
That yogurt place must be making a killing, otherwise westfield would have kicked them out of of that location long time ago, since it’s almost a killer retail location….
You can also laugh all you want at those people that sell hot dogs and kettle corn at the county fairs…But I’m pretty sure if you follow those guys around the country for 3-6 months per year, they can probably bring in probably more than most white collar geeks (unfortunately, I don’t know of any folks in that category)